میکرونیدلینگ

Microneedling

میکرونیدلینگ یک روش تحریک مکانیکال پوست است که در آن با استفاده از سوزن های بسیار ریز، میکرو کانال های زیادی در پوست ایجاد می‌شود. در این روش تعدادی سوزن بسیار ظریف و استریل با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک (که بر اساس نوع پوست و هدف مورد نظر مشخص می‌شود) به طور همزمان وارد لایه ی میانی پوست (درم) می‌شوند و این روند باعث افزایش انتشار فاکتور های ترمیم کننده و تولید رشته های کلاژن و الاستین و همچنین افزایش ضخامت لایه ی اپیدرم پوست می‌گردد. با افزایش تولید رشته های کلاژن و الاستین، استحکام و قوام پوست افزایش یافته و این امر عامل اصلی در جوانسازی پوست به شمار می‌رود.
مهم ترین مزیت میکرونیدلینگ در جوانسازی و ترمیم پوست این است که از فرآیند طبیعی خود بدن برای بهبود عملکرد و ساختار پوست استفاده می‌شود.

نحوه‌ی انجام میکرونیدلینگ:

پس از استفاده از بی حسی موضعی در ناحیه ی مورد نظر (به مدت ۲۰- ۳۰ دقیقه) ، سرعت حرکت سوزن ها و عمق نفوذ آن ها توسط پزشک روی درماپن تنظیم می‌شود.
استفاده از مواد مزوتراپی به صورت موضعی در کنار میکرو نیدلینگ تأثیر پروسه ی درمانی را دو چندان خواهد کرد. چون این مواد به واسطه ی کانال های ریز ایجاد شده به لایه ی میانی پوست نفوذ کرده و مستقیما در اختیار سلول های کلاژن ساز در لایه ی درم پاپیلری قرار می‌گیرند. حرکت درماپن روی پوست به صورت عمودی، دورانی و در جهات مختلف با ملایمت کامل صورت می‌گیرد، بسته به مشکل مورد نظر و عمق نفوذ سوزن ها، جریان خون مختصر روی پوست ایجاد خواهد شد. برخلاف تصور، زیادتر بودن عمق نفوذ سوزن ها و ایجاد جریان خون بیشتر نه تنها تأثیر بهتری در روند درمانی نخواهد گذاشت بلکه حتی می تواند موجب آسیب لایه های پوستی و ایجاد لک و اسکار شود. رسیدن یک جریان خون مناسب (شبنم خونی) بیانگر نفوذ سوزن ها به لایه ی هدف یعنی همان درم ی پاپیلری است.

چند نکته در مورد میکرونیدلینگ:

  • در صورت مصرف دارو و یا داشتن هرگونه بیماری و یا ضایعه ی پوستی حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر اخیراً از روش های دیگر درمانی برای جوانسازی پوست استفاده کرده اید و یا از داروهای موضعی خاصی (از جمله لایه بردارها، داروهای ضد جوش و ضد لک) استفاده می‌کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
  • نتیجه ی حاصل بعد از یک جلسه درمان چندان مطلوب و مورد رضایت نیست و بهتر است برای گرفتن نتیجه ی مطلوب، جلسات درمانی را تکمیل کنید.
  • دوران بهبود و نقاهت این فرآیند بین ۲۴- ۴۸ ساعت است. در این دوران پوست دچار قرمزی و التهاب مختصر خواهد شد. سپس ظاهر پوست به سرعت ترمیم می‌شود و می‌توانید به کارهای روزمره ی خود برسید.
  • برخلاف روش های درمانی دیگر، در میکرو نیدلینگ اپیدرم پوست بازسازی و ترمیم شده و به هیچ وجه تخریب نمی‌شود.
  • این روش درمانی در محل هایی که نمی‌توان با لیزر درمان کرد و در همه ی نقاط بدن از جمله پوست سر، صورت، بدن، اطراف چشم ها و گردن قابل انجام است.

توصیه های بعد از میکرو نیدلینگ:

  • بهتر است بعد از انجام میکرونیدلینگ از کرم های با پایه ی چرب استفاده نشود چون این‌گونه کرم ها باعث انسداد مکانیکال منافذ و کانالیکول های ایجاد شده توسط درماپن می شوند و شانس ایجاد آکنه را بالا می‌برند. این موضوع در مورد افرادی که پوست های چرب دارند بیشتر صادق است.
  • بعد از انجام میکرونیدلینگ (معمولاً ۲ روز اول) می توان از مرطوب کننده ها و ضد التهاب های موضعی برای رفع سوزش و قرمزی پوست استفاده کرد.
  • استفاده از کرم های ترمیم کننده و آبرسان بر روند ترمیم پوست تأثیر مثبتی خواهند داشت.
  • با توجه به این که پس از انجام میکرونیدلینگ، پوست شما نسبت به اشعه ی آفتاب حساس تر خواهد شد، حتما باید از کرم های ضد آفتاب متناسب با پوست خود استفاده کرده و همچنین تا چند روز اول، از تماس مستقیم با آفتاب خودداری کنید.

سوال یا نظر خود را بپرسید

سوالات خود را از ما بپرسید.