فیلر

Filler

فیلر (پرکننده) یک واژه ی کلی است و به مفهوم ماده ای است که برای بازگرداندن حجم از دست رفته تزریق می شود.
فیلر ها در دسته ی پرطرفدارترین اعمال زیبایی هستند چرا که نتایج استفاده از آنها فوراً مشخص می شود، خطرات کمی دارند و روند نقاهت و بهبودی آنها بسیار سریع است.
فیلر ها به چند دسته تقسیم می شوند: چربی، ژل، کلاژن و …
چربی اولین ماده ای بود که به عنوان ماده ی پر کننده استفاده می شد و در واقع انتقال چربی شایعترین فیلر مورد استفاده از قرن بیستم بوده است.
در دهه ی ۱۹۷۰، کلاژن گرفته شده از گاو، به پر کننده ی اصلی تبدیل شده با این حال از آن جا که کلاژن ماده ی خارجی بود، باعث واکنش های آلرژیک می شد و اثرات آن کوتاه مدت بود.
از نقطه نظر دیگر فیلرها به دو دسته ی غیر دائمی (قابل جذب) و دائمی (غیر قابل جذب) دسته بندی می شوند.
در سال ۱۹۸۰ فیلر کلاژنی به عنوان اولین فیلر پرکننده ی غیر دائمی شناخته شد. از دیگر فیلر های غیر دائمی پرکاربرد فیلر های هیالورونیک اسید، پلی لاکتیک اسید و هیدروکسی آپاتیت می باشند.
ژل های اسید هیالورونیک که امروزه استاندارد طلایی برای تقویت بافت نرم به شمار می‌روند، در دهه ی ۱۹۹۰ ساخته شدند که موقتی بوده و دوام اثری حدود ۶- ۱۸ ماه دارند. این فیلر ها از حیوانات استخراج نمی‌شوند، از این رو با بدن انسان سازگاری بالایی دارند. این ژل ها از مولکول های اصلاح شده اسید هیالورونیک که درجه بندی متفاوتی در میزان انسجام، سختی و انعطاف پذیری دارند ساخته شده‌اند و هنگامی که به داخل بافت تزریق می شوند حجم از دست رفته را باز می‌گردانند. این عملکرد، باعث می‌شود پوست کشیده شده و در نتیجه ظاهر جوان‌تری پیدا کند.اسید هیالورونیک نزدیک به ۲۰۰ برابر حجم خودش آب جذب می‌کند. از این رو وقتی به داخل پوست تزریق می‌شود، آن را پر می‌کند و رطوبت عمیقی به پوست می‌دهد. همچنین می‌تواند با پرکردن منافذ و روشن کردن پوست، بافت آن را هم اصلاح کند.

تکرار درمان:

یکی از تصورات رایج غلط این است که اگر یک بار تزریق فیلر داشته باشید، دیگر نمی‌توانید دست از تزریق بکشید و در صورت عدم تزریق ظاهر نا مناسبی در محل تزریق ایجاد خواهد شد. در صورتیدکه این طور نیست. پس از تزریق فیلر ها روند کلاژن سازی بدن فعال و تقویت شده ، بنابراین حتی پس از یک دوره ی درمان، وضعیت بهتر از قبل خواهد بود حتی با اینکه اثر تزریق طی چندماه تا یک‌سال از بین برود. به این نکته هم توجه داشته باشید که بعد از تکرار چند بار تزریق، تأثیر ماندگاری آن طولانی تر خواهد شد.

عوارض تزریق بیش از حد:

بزرگترین مشکل درمانی تزریق های امروزه، به نظر بسیاری از پزشکان، تزریق بیش از اندازه است که گاهی به دلیل درخواست مراجعه کنندگان و یا گاهی متاسفانه به نظر همکاران پزشک می‌باشد.
از آنجا که پوست و آناتومی هر قسمت از چهره متفاوت می‌باشد، در نتیجه فیلر هایی با ویژگی های مختلف فیزیکی (مانند نرمی، انعطاف پذیری، قالب گیری و …) باید با هم ترکیب شوند.
طول عمر مواد فیلرها بستگی به عوامل بسیاری از قبیل محصول، سبک زندگی، ناحیه‌ی تزریق و حتی روش تزریق دارد. با تکرار درمان، ماندگاری فیلر ها بیشتر و بیشتر می‌شود.

عوارض استفاده از ژل های غیر استاندارد:

نکته ی بسیار مهم دیگر این است که حتماً سعی کنید از ژل های دارای مجوز استفاده کنید. در حال حاضر فیلر های بدون مجوز زیادی با هزینه های پایین وجود دارند که بسیار گسترده مورد تزریق قرار می گیرند و عوارضی همچون جابجا شدن، گلوله گلوله شدن، عفونت، غیر قرینگی و حتی نکروز بافتی را می توانند به همراه داشته باشند.

سوالات خود را از ما بپرسید.

سوال یا نظر خود را بپرسید