بوتاکس

Botax

بوتاکس (‏BOTOX) ترکیبی است از سم بولینیوم که با مهار آزاد سازی استیل کولین در پایانه های عصبی-عضلانی، مانع انقباض عضلانی و یا به اصطلاح فلج عضلات شده و باعث کاهش خطوط و چین و چروک های پوستی می‌شود.
چین و چروک های پوستی به ۲ دسته ی دینامیک و استاتیک تقسیم بندی می‌شوند، خطوط استاتیک همان خطوط مانا و ماندگاری هستند که بدون انقباض عضلانی و تغییر حالت صورت و در حالت عادی در پوست ما وجود دارند و خطوط دینامیک با تغییر میمیک چهره مانند خندیدن، اخم کردن و … و با ایجاد انقباضات عضلانی ایجاد می‌شوند.
در واقع کار اصلی بوتاکس پیشگیری از تبدیل خطوط دینامیک به استاتیک است و حتی می‌تواند باعث کم عمق تر شدن چروک های استاتیک نیز شود. مطالعات نشان داده اند که اگر تزریق  با فواصل زمانی مناسب تکرار شود می‌تواند به کمتر شدن و کم عمق تر شدن خطوط پوستی کمک کند.
تزریق بوتاکس برای کاهش خطوط ناحیه ی پیشانی، خطوط اخم و خطوط دور چشم (پنجه کلاغی) مورد تأیید علمی قرار گرفته است هر چند که این تزریقات برای عضلات ⅔ تحتانی صورت و حتی گردن نیز طبق صلاحدید پزشک قابل انجام است. علاوه بر آن تزریق بوتاکس جهت درمان تعریق بیش از حد زیر بغل (هیپر هیدروزیس) نیز از نظر سازمان بهداشت غذا دارو مورد تأیید قرار گرفته است.

آیا شروع تزریق بوتاکس از سن خاصی مجاز می باشد؟

از نظر علمی و طبق رفرنسها، تزریق بوتاکس از سن ۱۸ سالگی تا حدود ۶۵ سالگی قابل انجام است. علت اینکه تزریق بوتاکس در سن های بالا و با وجود چین ها پوستی فراوان نباید انجام شود، این است که در این حالت بافت زیر جلدی و عضلات کاملا آتروفی شده و تحلیل رفته اند و تزریق بوتاکس نه تنها باعث بهبود خطوط پوستی نشده بلکه ممکن است افتادگی پوست را هم بیشتر کند. با توجه به نقش پیشگیرانه ی بوتاکس در جلوگیری از ایجاد و عمیق تر شدن چین های پوستی که در بالا ذکر شد، بهتر است که تزریق آن از زمانی شروع شود که هنوز خطوط استاتیک ایجاد نشده و هنوز چین و چروک های پوستی به وجود نیامده اند.

فواصل تزریق بوتاکس:

برندهای مختلف ، مدت دوام اثر متفاوتی دارند. در حال حاضر ۴ برند بوتاکس مجوز دار عبارتند از: دیسپورت، مسپورت، نورونوکس، وزئومین. ماندگاری بوتاکس دیسپورت حدود ۳ ماه، مسپورت حدود ۴ ماه و ۲ برند دیگر حدود ۵- ۶ ماه است.
در افرادی که در معرض آفتاب یا گرما قرار دارند، افرادی که ورزش های سنگین انجام می‌دهند و افرادی که پس از تزریق بوتاکس، میکرودرم، میکرونیدلینگو یا لیزرهای جوانسازی انجام داده اند و یا افرادی که داروهای خاصی استفاده می‌کنند، ممکن است ماندگاری بوتاکس کمتر باشد. به طور کلی هر فرآیندی که باعث افزایش جریان خون در ناحیه ی تزریق  می‌شود می تواند ماندگاری آن را کمتر کند.
بوتاکس های چینی (با لیبل کانادا) که مجوز دار نیستند، به دلیل نداشتن دوزاژ مشخص و تعریف شده ماندگاری بیشتری حدود ۷- ۸ ماه و یا حتی بیشتر دارند.
در مورد تمدید تزریق بوتاکس باید به این نکته توجه شود که حتماً اجازه بدهید اثرات تزریق قبلی  کاملاً از بین رفته باشد و پس از آن تزریق مجدد را تکرار کنید. یک نکته ی بسیار مهم در مورد تزریق بوتاکس که به یک باور غلط در بین افراد تبدیل شده است در مورد ماندگاری  بوده و افرادی که بوتاکس تزریق می کنند، احساس رضایت بیشتری نسبت به تزریقی دارند که ماندگاری بسیار بالا داشته باشد. عضلات صورت بسیار کوچک و فعال هستند و اگر برای مدت زیادی غیر فعال باشند حتماً آتروفی پیدا کرده و تحلیل می روند. آتروفی این عضلات باعث می شود که شانس افتادگی پوست و افزایش چین و چروک های پوستی بعد از اتمام اثرات بوتاکس بیشتر شود.
با توجه به این نکته حتما سعی کنید که اولاً از بوتاکس مجوز دار استفاده کنید و ثانیاً فواصل تزریقات را کاملاً رعایت فرمایید.

سوالات خود را از ما بپرسید.

سوال یا نظر خود را بپرسید