23
بهمن

کلینیک زیبایی یا آرایشگاه ؟

زیبایی و رضایت از ظاهر خود تقریبا برای همه افراد دارای اهمیت است. این موضوع در میان بانوان از اهمیت بیشتری برخوردار است. با گذشت زمان و پیشرفت‌های حاصله در تکنولوژی و علوم پزشکی، خدمات زیبایی از تنوع بیشتری برخوردار گردیده که نتیجه آن پرورش پزشک و تاسیس کلینیک‌ زیبایی در حوزه پزشکی است. اما طبق عادتی سنتی مراجعه به آرایشگاه‌ها جهت دریافت خدمات زیبایی رایج بوده و بسیاری از این خدمات پوست و زیبایی فارغ از نگرش‌های تخصصی و سلامت در آنها ارائه می‌گردد. خدماتی چون لیزر موهای زائد، پاکسازی پوست، برداشت خال و زگیل، بعضا تزریق ژل و بوتاکس و … در آرایشگاه‌ها، گاه با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر از کلینیک زیبایی، این سوال را مطرح می‌کند که برای دریافت خدمات این چنینی به مکان درستی مراجعه شده است یا خیر؟

در ابتدا ذکر این نکته حائز اهمیت است که از نظر علمی و بر اساس نظر متخصصین پوست، مو و زیبایی، خدمات درمانی و زیبایی که در حیطه فعالیت‌های پزشکی قرار دارند، نباید توسط افراد غیر متخصص انجام شوند. از دیدگاه پزشکان با توجه به اهمیت بار بهداشتی این خدمات، لزوم شناخت بیماری‌ها و حساسیت‌های پوستی، لازم است اینگونه خدمات قطع به یقین در کلینیک‌ زیبایی و زیر نظر پزشک صورت گیرد.

متاسفانه امروزه در محیط‌ آرایشگاهی افراد با گذراندن دوره‌هایی چند ساعته و دریافت مدارک نه چندان معتبر، خود را به عنوان متخصص امر معرفی نموده و اقدام به ارائه خدمات زیبایی می‌نمایند. در برخی از این آرایشگاه‌ها خدماتی چون لیزرهای مختلف مثل لیزر موی‌های زائد بدون حضور پزشک و توسط آرایشگران صورت می‌پذیرد. عدم اطلاع صحیح و یا ساده انگاری برخی مسائل، قبل از انجام عمل لیزر مشکلات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت، بطور مثال انجام عمل لیزر پس از اقدام به برنزه نمودن می‌تواند سوختگی‌هایی شدید و لک‌هایی دائمی بر روی پوست ایجاد نماید. نکته حائز اهمیت آن است که در یک کلینیک‌ زیبایی، وضعیت مراجعه کننده قبل از دریافت خدمات لیزر در جلسه مشاوره توسط پزشک مورد بررسی و راهنمایی قرار می‌گیرد.

اقدام به پاکسازی پوست از دیگر خدماتی است که در محیط آرایشگاهی صورت می‌پذیرد. عدم آگاهی از اصول اولیه مراقبت پوست و عدم رعایت بهداشت تخصصی در ابزارهای مورد استفاده توسط آرایشگران منجر به مشکلات بسیاری برای افراد بخصوص در قشر جوان و نوجوان می‌گردد. این قشر مستعد ابتلا به آکنه هستند و اگر به بهانه پاکسازی پوست از مواد سنگین و چرب بر روی پوست آنان استفاده گردد، دچار تحریک شدید پوستی و ایجاد جوش و آکنه می‌گردند. انجام این خدمات در محیط کلینیک زیبایی و زیر نظر پزشک که با فیزیولوژی و آناتومی پوست، به خوبی آشناست صورت می‌پذیرد و در نتیجه آن احتمال ایجاد عوارض به حداقل ممکن خواهد رسید.

رعایت بهداشت و شناخت بیماری‌ها و حساسیت‌های پوستی بسیار حائز اهمیت است. عدم رعایت این موارد علاوه بر ایجاد عفونت‌های پوستی، در صورت عدم رعایت بهداشت و استریل نمودن ابزار کار می‌تواند منجر به انتقال آن گردد. همچنین عدم رعایت نکات استریل می تواند باعث انتقال بیماریهای واگیر و خطرناک گردد

حال با توجه به آنچه بیان گردید، از دیدگاه شما کدامیک انتخاب درستی است؟ آرایشگاه یا کلینیک زیبایی؟

جهت دریافت مشاوره و خدمات زیبایی با ما در کلینیک زیبایی رویال رشت تماس حاصل فرمایید.